Kaplica na wodzie

Pod koniec XIX stulecia, w czasach zaborów, Ojców pełnił rolę miejscowości uzdrowiskowej, w której brakowało świątyni. Według legendy, w zwiąku z zakazem cara na jej budowę, postanowiono przerobić łazienki zdrojowe położone na rzece Prądnik. Jako, że zakaz brzmiał „na ojcowskiej ziemi”, przekornie obiekt zlokalizowano na wodzie i tym samym nie łamał zakazu.

W ten sposób powstała Kaplica na wodzie, ukończona w 1901 roku. Wszystkie prace stolarskie wykonali miejscowi robotnicy, kapliczkę wieńczy ażurowa wieżyczka, pięknie odnowiona w 1996 roku. Kapliczka utrzymana jest w stylu tzw. szwajcarsko-ojcowskim. Elementy architektury alpejskiej widoczne są w ażurowej wieżyczce-sygnaturce. Natomiast wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego, modnego na początku XX wieku. Są w niej 3 ołtarze o kształcie szczytów chłopskich chałup. W ołtarzu głównym jest symboliczne słońce, 5 świętych i namalowany w 1901 r. przez jedną z kuracjuszek „Goplany” obraz Matki Boskiej Wspomożenia. Są w nim również elementy patriotyczne; po bokach ołtarza umieszczono 2 orły unoszące się nad trzema podnoszącymi się do góry wężami. Orły symbolizują Polskę, 3 węże trzech zaborców. Przed kaplica znajduje się łąka zwana polaną Goplana i źródło św. Jana. Nadal odprawiane są tutaj msze św. Kaplica na Wodzie znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Kaplica znajduje się przy drodze prowadzącej do Zamku w Ojcowie. Na miejscu jest niewielki parking, jednak szczególnie w czasie nabożeństw może być problem ze znalezieniem miejsca, dlatego lepiej odwiedzać to miejsce w dni powszednie. Warto potraktować kapliczkę jako jeden z przystanków na szlaku  Doliny Prądnika. Jest to miejsce z pewnością urokliwe, zapewne dlatego często można spotkać tu młode pary podczas ślubnych sesji fotograficznych.