Pustynia Błędowska

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się niecodzienna atrakcja. Obszar ten zwany „Polską Saharą” to największy teren występowania piasków śródlądowych w Europie (około 33 km²), leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000. Od wczesnych lat XX wieku pustynia wykorzystywana była jako poligon. Obecnie tylko część północna pustyni służy za poligon wojskowy, na którym ćwiczą wojska spadochronowe. Co ciekawe, jeszcze 100 lat temu można tu było obserwować zjawisko fatamorgany! Na Pustyni Błędowskiej powstało kilka dogodnych punktów widokowych, które pozwalają się cieszyć niezwykłym pięknem tego miejsca. Dwa z nich znajdują się w miejscowości Klucze, zaś jeden w Chechle.

Najstarszym punktem widokowym na Pustynię Błędowską jest góra Czubatka (382 m n.p.m.) znajdująca się w Kluczach. To najlepszy, bo najbardziej rozległy punkt widokowy na „Polską Saharę”. Można tam dotrzeć pieszo lub dojechać samochodem. Dojazd do Pustyni Błędowskiej oznakowany jest tabliczkami z napisem Czubatka – Pustynia Błędowska. Miejsce to jest szczególnie popularne wieczorem. Na miejscu jest duży parking i taras widokowy oraz altanki. Z Czubatki można przejść do samej pustyni korzystając ze szlaku żółtego, który prowadzi do Błędowa na zachodnim krańcu pustyni.

Najnowszym punktem widokowym na Pustyni Błędowskiej jest Róża Wiatrów, również w Kluczach. To piękna, drewniana platforma o ciekawym kształcie, złożona z kompleksu altan, podestów oraz molo, od którego wzięła się nazwa obiektu. Obiekt jest punktem startowym dla istniejących już ścieżek edukacyjnych.

Trzecim punktem widokowym na Pustynię Błędowską jest Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.). Tu również  odsłaniają się ogromne połacie luźnych piasków, porozjeżdżane przez quady. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne. Powyższe punkty widokowe łączy szlak rowerowy „Spojrzeć z wysoka”. Na terenie pustyni organizowane są rożnego typu wydarzenia cykliczne, takie jak biegi, pikniki rodzinne, koncerty. Co ciekawe, na Pustyni Błędowskiej została częściowo zrealizowana ekranizacja Faraona Bolesława Prusa. Polecamy odwiedzić wszystkie trzy punkty widokowe